ردیفمناسبتتاریخانجمن های وابستهتوضیحات
۱روز هوشبری۲۴ مهرانجمن هوشبران ایرانروزجهانی بیهوشی برابر با ۱۶ اکتبر ۱۸۴۶ مصادف با ۲۴ مهر روزی است که اولین استفاده موفقیت‌آمیز از اتر برای بیهوشی به ثبت رسید. این اتفاق یکی از مهمترین رویدادهای مهم تاریخ پزشکی بود که در بیمارستان عمومی ماساچوست وابسته به دانشکده پزشکی دانشگاه هاروارد به وقوع پیوست. این کشف باعث شد تا بیمار بتواند از مزایای جراحی بدون درد استفاده ببرد. در حال حاضر این روز به عنوان روزجهانی بیهوشی در سراسر جهان به رسمیت شناحته شده‌است.
۲روز اتاق عمل۲۳ آبانانجمن تکنولوژیست های جراحی ایران۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) ، روز جهانی اتاق عمل می باشد. این روز توسط انجمن تکنولوژیست های جراحی آمریکا در سال ۱۹۷۹ به ثبت رسید و اکنون به مدت یک هفته از ۸ تا ۱۴ نوامبر جشن آن برگزار می شود. یکی از اهداف این بزرگداشت آشنا کردن جامعه با گروهی به نام کارشناسان اتاق عمل است  این افراد از ارزش بسیار زیادی برخوردارند چرا که بخشی از کار تیم جراحی در اتاق عمل برعهده آنان است درباره اهمیت این رشته حساس ، همین بس که شاغلان اتاق عمل در چرخه سلامت باید شناخته شوند ، به دلیل ظرافت های خاص حرفه ای تقویت کار گروهی در رشته اتاق عمل بسیار اهمیت دارد.  فعالیت های این افراد تسهیل کننده و تسریع کننده کار جراحان است.
۳روز فوریتهای پزشکی۲۶ شهریورانجمن فوریتهای پزشکی ایران۲۶ شهریور به عنوان روز فوریتهای پزشکی نام گذاری شده است. بدیهی است که کمک به مصدومان و بیماران در شرایط بحرانی در فطرت آدمی نهادینه شده است. به همین دلیل تاسیس مراکز کمک رسانی اولیه ، از ملزومات حفظ سلامت جامعه و و تکامل رشته ی پزشکی است.
در ایران به دنبال حادثه ی فرودگاه مهراباد و به جا گذاشتن تلفات جانی زیاد، پایه ی تشکیل اورژانس پیش بیمارستانی در سال ۱۳۵۴ بنا نهاده شد. در سال ۱۳۷۶ سازماندهی اورژانس ها و راه اندازی رشته ی دانشگاهی فوریت های پزشکی آغاز گردید. از سال ۱۳۸۱ در دانشگاه های مادر شروع به جذب دانشجو در این رشته ی تحصیلی نمودند و در سال ۱۳۸۵ در دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور شروع به پذیرش دانشجو در رشته ی فوریت های پزشکی کردند.
۴روز پرستار۲۳ اردیبهشت و ۵ جمادی الاولانجمن پرستاری ایران
انجمن علمی پرستاری ایران
انجمن علمی پرستاران قلب ایران
جمعیت اسلامی پرستاران ایران
سازمان نظام پرستاری ایران
روز جهانی پرستار هرساله در ۱۲ ماه مه مصادف با ۲۳ اردیبهشت، به منظور قدردانی از پرستاران، در اقصی نقاط جهان گرامی داشته می‌شود. به این خاطر که زادروز فلورانس نایتینگل، پرستار انگلیسی و بنیانگذار حرفه پرستاری مدرن در ۱۲ مه است، این روز به عنوان روز پرستار انتخاب شده‌است. در ایران روز تولد حضرت زینب ، ۵ جمادی الاول، روز پرستار و تقدیر از زحمات آنان شناخته می‌شود. در اکثر کشورهای پیشرفته دنیا، حرفه پرستاری دارای چهار رده مختلف است. این ۴ رده پرستاری شامل کمک پرستار، بهیار، پرستار آکادمیک و پرستار آکادمیک پیشرفته است.
۵روز بهیارانجمن صنفی بهیاران ایرانبهیار (به انگلیسی: Practical Nurse) عضوی از گروه پزشکی است که در امر مراقبت و درمان بیماران مشارکت دارد. از لحاظ سازمانی بهیار عضوی از کادر پرستاری است که زیر نظر پرستار و همچین پزشک مشغول انجام وظیفه مطابق شرح وظایف مصوب می‌باشد. در تعریف رسمی بهیاری این گونه تعریف می‌شود: «بهیاری بعنوان یکی از شاخه‌های علوم و خدمات پزشکی آمیزه‌ای است از دانش پرستاری، مهارت فنی و اخلاق و عواطف انسانی و انضباط ویژه که در قالب شرح وظایف خاص خدمات بهداشتی درمانی در بیمارستان‌ها، درمانگاه‌ها، مراکز توانبخشی ، آسایشگاه‌ها، اورژانس‌ها و مراکز بهداشتی درمانی به مددجویان ارائه خدمات می‌نمایند.» هم اکنون دانش آموزان رشته تحصیلی فوق دیپلم بهیاری از شاخه کاردانش در هنرستان های مجاز آموزش و پرورش و مورد تایید وزارت بهداشت مشغول به تحصیل می باشند.
رشته بهیاری جزو رشته های کمیاب و دارای بازار کار خوبی می باشد.
مدت دوره : سه سال + شش ماه تا یکسال طرح ( بعد از اتمام خدمت سربازی )
۶روز پرستاری دندانپزشکی۲۳ فروردین روز دندانپزشکهدف رشته پرستاری دندانپزشکی آموزش بهداشت دهان و دندان است تا از بیماری‌های دهان و دندان پیشگیری شود. دانشجویان این رشته علاوه بر کسب اطلاعات پایه درباره کلیه دروس دندانپزشکی،‌ اطلاعات نظری و عملی درباره نحوه مسواک زدن، اصول بهداشت دهان ودندان،‌ فلوراید تراپی و جرم‌گیری به دست می‌آورند. فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کارهای ساده لابراتواری دندانپزشکی،‌خدمات دندانپزشکی در حین کار، بهداشت کاری دندان‌ها، شرکت در گروه‌های پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان، قبول مسؤولیت امور اداری مراکز دندانپزشکی و پذیرش بیماری، همکاری موثری داشته باشند.
۵ جمادی الاول روز ولادت حضرت زینب ، روز پرستار و روز تمامی رشته های وابسته پرستاری می باشد.
دکمه بازگشت به بالا