فرسودگی شغلی نیروهای اورژانس/افزایش آمار سکته قلبی

عضو هیئت مدیره نظام پرستاری تهران، گفت: فشار کاری و افزایش آمار مأموریت ها، فرسودگی شغلی را در اورژانس پیش بیمارستانی افزایش داده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نظام پرستاری اسلامشهر به نقل از خبرگزاری مهر، علی عباسی بگلو، با بیان اینکه افزایش آمار سکته های قلبی و فوت حین انجام کار را می توان از نشانه های فشار کاری دانست، اظهار داشت: هر چند این آمار نسبت به کل جمعیت کارمندان شاغل در فوریت های پزشکی اندک به نظر می رسد اما در مقایسه با سال های گذشته می توان دریافت که افزایش بیش از حد استرس های شغلی موجب تشدید این روند شده است.

وی ادامه داد: غیر استاندارد بودن تعداد مأموریت ها، عدم اجازه استراحت در طول ساعت اداری، فشارهای روانی ناشی از نحوه نظارت بر عملکرد کارکنان، افزایش آمار مأموریت های غیر اورژانسی و بسیاری از موارد دیگر، بر سرعت فرسودگی روحی و جسمی تکنسین های اورژانس افزوده است.

این کارشناس فوریت های پزشکی افزود: در این میان مسئولان اورژانس تمام تلاش خود را کرده اند که از سویی با ورود تجهیزات پیشرفته کیفیت خدمت رسانی به بیماران و مصدومان حوادث را افزایش داده و از سوی دیگر بر امکانات رفاهی پایگاه ها برای کاهش دغدغه پرسنل بیافزایند اما خلاهایی در این مسیر نمود پیدا می کند که شاید فرصت بررسی آن را نداشته اند.

عباسی خاطرنشان کرد: نظارت بر عملکرد پرسنل باید به نحوی باشد که نه تنها استرس های شغلی را افزایش ندهد بلکه باعث افزایش کارایی و وفاداری برای حرفه خود شود.

وی تصریح کرد: به نظر می رسد  باید در این حوزه تجدید نظرهایی صورت گیرد تا نظارت تبدیل به ابزاری برای عیب یابی مسیر پیموده شده و اعلام آن معایب به پرسنل و درخواست از آنها برای ارائه پیشنهاد بهبود کیفیت کار باشد. نظارت یک سویه و تهاجمی و عدم مشارکت جهادی کارکنان در این روند موجب دلسردی روزافزون و کاهش کارآیی سیستم خواهد شد.

عضو هیئت مدیره نظام پرستاری تهران یادآور شد: در این میان شاید از نظر کمی بر تعداد خدمات ارائه شده افزوده شده باشد اما بررسی دقیق نشان خواهد داد کیفیت خدمات ارائه شده کاهش می یابد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا